Pasma Górskie

Wybierz pasmo górskie, które Cię interesuje

Pogrupowaliśmy wszystkie pasma górskie tak, abyś mógł łatwo odnaleźć szczyt lub szlak. Jeżeli nie wiesz, w którym paśmie leży dany szczyt skorzystaj z wyszukiwarki obok głównego menu.

Beskid Mały

Pasmo należące do Beskidów Zachodnich, zlokalizowane na wschód od Beskidu Śląskiego, oddziela je od siebie przełęcz (brama) Wilkowicka. Pasmo jest podzielone na część zachodnią i wschodnią przez rzekę Sołę. Najwyższy szczyt to Czupel.

Opracowanych szczytów: 2

Beskid Śląski

Część Beskidów Zachodnich wchodzących w prowincję Karpat Zachodnich. Tworzą go dwa pasma Czantorii oraz Baraniej Góry, oddzielone od siebie doliną rzeki Wisły. Najwyższy szczyt to Skrzyczne.

Opracowanych szczytów: 3

Beskid Wyspowy

Pasmo położone w Beskidach Zachodnich pomiędzy Doliną Raby a Kotliną Sądecką. Jego charakterystyczna nazwa pochodzi od pojedynczych, odseparowanych szczytów. Najwyższy szczyt to Mogielica.

Opracowanych szczytów: 0

Beskid Żywiecki

Bliski sąsiad Beskidu Małego oraz Śląskiego, należy do części Beskidów Zachodnich. Drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce, podzielony na część zachodnią (właściwą) i wschodnią. Najwyższy szczyt to Babia Góra.

Opracowanych szczytów: 3

Pieniny

Zlokalizowane w południowej części Polski jak również w Północnej części Słowacji stanowiące najwyższą część pasa skałek wapiennych zwanego Pienińskim Pasem Skałkowym. Pieniny dzielą się na trzy części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny. Najwyższy szczyt to Wysoka (Wysokie Skałki)

Opracowanych szczytów: 1

Tatry

Najwyższe i jedne z najbardziej okazałych pasm w Karpatach. Tatry leżą na terenie Polski oraz Słowacji. Polska cześć to 22,3% (175 km²). Pasmo Tatr dzieli się na zachodnie i wschodnie. Najwyższy szczyt polskiej części to Rysy.

Opracowanych szczytów: 1