Żar na blogu

Żar na blogu

czytasz blog - Czerwony szlak z Zapory Porąbka

Charakterystyczny szczyt, który za sprawą elektrowni szczytowo-pompowej (a dokładnie górnego zbiornika) jest widoczny praktycznie z każdej okolicznej góry, stąd też skuszeni i zaciekawieni Żarem postanowiliśmy go zdobyć. Na wokandę wpadł szlak czerwony, wybieramy punkt początkowy przy zaporze Porąbka. Zapora dość solidnych rozmiarów, spiętrza wodę jeziora Międzybrodzkiego, z którego czerpie wodę elektrownia (tzw. dolny zbiornik). Szlak można podzielić na część z terenem zabudowanym jak również z terenem leśnym, który dominuje. Miły akcent to ławka pod szczytem (na odpoczynek lub naładowanie widokowych akumulatorów). Niestety szlak nie wywołuje w nas euforii górskiego zdobywcy, nawet można użyć nieśmiało stwierdzenia – czujemy nudę. Cały czas przyspieszaliśmy kroku, aby jak najszybciej zdobyć Żar (w tym czasie zdobywaliśmy szczyt za szczytem i może gdzieś wkradła się rutyna albo po prostu gorszy dzień).

Szlak jest łatwy, oprócz niewielkiego osuwiska i kilku przewróconych drzew, nic tu nas nie zaskoczy.

Foto 1 – Zapora Porąbka

Foto 2 – Miejsce odpoczynku niedaleko szczytu Żar

Z pewnością szczyt można nazwać wisienką na torcie albo całym tortem dzisiejszego wypadu. Zaskoczyła nas mała ilość osób zarówno na szczycie jak i na szlaku – zaznaczam, że na Żar wybraliśmy się w tygodniu i może to jest powód. Sam szczyt robi wrażenie, jest tutaj bogata paleta ciekawych miejsc, konstrukcji oraz pan, który kusił nas wzbiciem się w powietrze na paralotni.

Foto 3 – Panorama ze szczytu Żar

Foto 4 – Panorama ze szczytu Żar

Elektrownia i jej pokaźnych rozmiarów sztuczny zbiornik to bardzo ciekawy punkt. Warto przeczytać dane techniczne i zasady działania na tablicy koło bramy głównej. Oprócz paralotniarzy w powietrze wzbija się maszt z antenami, poniżej ulokowane jest lotnisko sportowe, a jak komuś się nie chce zdzierać podeszwy pod górę może wjechać kolejką linowo-terenową, z której chętnie korzystają rowerzyści, aby później zjechać na dół jedną z wielu przygotowanych tras downhillowych.

Foto 5 – Górny zbiornik elektrowni wodnej Żar

Elektrownia szczytowo-pompowa - Góra Żar

Elektrownia wodna, druga co do wielkości w Polsce, wykorzystująca jezioro Międzybrodzkie jako dolny zbiornik, górny sztuczny zbiornik przypominający elipsę ulokowany jest na górze Żar.

Podstawowe parametry:
- głębokość maksymalna 27,87m
- głębokość minimalna 24,00m
- pojemność całkowita 2 310 000m3
- pojemność energetyczna 2 000 000m3

Warto zaznaczyć, że na Żar prowadzi również droga asfaltowa. Jednak muszę zmartwić wszystkich kierowców, na dole widnieje znak zakazu ruchu, a częste patrole policji (za każdym wejściem je spotykaliśmy – możemy mamy szczęście) powinny ostudzić zapał tych co chcą usilnie tu wjechać samochodem. Z uzyskanych informacji wiemy, że mogą z tej drogi korzystać mieszkańcy oraz wszyscy Ci, którzy mają pozwolenie na wjazd.

Jakby było mało atrakcji spotkamy tu także tor saneczkowy oraz bogatą paletę cateringową. Polecamy również wybrać się w dalszą wędrówkę, np. na Kiczerę.

Foto 6 – Kolej linowo-terenowa góra Żar