Trzy Korony, Okrąglica - niebieski szlak z Czorsztyna (Pieniny)

Nawigacja: HOME / PASMA GÓRSKIE / PIENINY

Trzy Korony - wybierz materiał

Wejście na szczyt opracowaliśmy w formie wideo jak i opisowej z bogatą paletą zdjęć (opis poniżej). Na blogu prezentujemy luźne uwagi i ciekawostki nt. danego szczytu/szlaku

Specyfikacja szlaku:

Trudność szlaku*:
Umiarkowana
Zmęczenie*:
Umiarkowane

*Ocenę wydajemy na podstawie własnych odczuć i preferencji. Ocena może być zawyżona lub zaniżona, wszystko zależy od kondycji fizycznej i doświadczenia z górami. Ocena dotyczy sezonu letniego, w sprzyjających warunkach pogodowych. Ocena zmęczenia dotyczy wejścia na szczyt.

Opis:

Wejście na najwyższą turnię Trzech Koron rozpoczynamy z Czorsztyna przy ulicy Zamkowej, tuż obok popularnego zajazdu. W jego pobliżu znajdują się oznakowania szlaku niebieskiego, którego dotyczy opracowanie (Foto 1, 2). W bliskim sąsiedztwie rozpoczyna swój bieg zielony szlak do ruin zamku w Czorsztynie. Darmowy duży parking znajduje się w północnej części ulicy Zamkowej.

Czorsztyn ulica Zamkowa
Drogowskaz koło zajazdu

Z ulicy Zamkowej skręcamy w ulicę Pienińską i idziemy wzdłuż parkingu należącego do zajazdu. Na jego końcu znajduje się krótka ścieżka do bramy Narodowego Parku Pienińskiego (Foto 3, 4). Mijamy ją i po schodach docieramy do małego parku z ławkami (Foto 5). Po lewej stronie znajduje się Pawilon Wystawowy Pienińskiego Parku, po prawej mapa wraz ze wskazówkami, wytycznymi dotyczącymi poruszania się i zachowania w parku.

Do Pienińskiego Parku Narodowego
Brama Pieniński Park Narodowy
Wejście Pieniński Park Narodowy

Szlak przybiera kształt litery „S” (Foto 6) – na jej końcu, po lewej stronie mijamy bacówkę (Foto 7) i idziemy szeroką ścieżką przez łąkę (Foto 8) w stronę szczytu Majerz (Foto 9). Szlak przez ponad kilometr nie zmienia kierunku i prowadzi wprost na ruchliwą drogę (Foto 10). Przechodzimy na drugą stronę jezdni i obok drogowskazu informacyjnego wchodzimy w gęsty las (Foto 11, 12).

Pieniński Park Narodowy
Bacówka Majerz
Majerz
Majerz drogowskaz
Łąka Majerz droga
Wejście na szlak niebieski Trzy Korony
Drogowskaz Trzy Korony

Przez około 1 kilometr szlak biegnie głównie przez zalesiony obszar (Foto 13, 14). Po lewej stronie, w kilku odkrytych miejscach, dostrzegamy wieś Hałuszowa oraz panoramę na Gorce. W jednym z tych miejsc są ławki, gdzie można odpocząć. Na końcu tego odcinka wychodzimy na dość dużą łąkę (Foto 15), gdzie ponownie po lewej stronie są zabudowania Hałuszowej a po prawej przy odrobinie szczęścia można spotkać wypasane owce lub krowy. Przed wejściem na łąkę mijamy przełęcz Sańba – niestety nie dostrzegłem nigdzie oznakowań tego miejsca, jedynie na mapie.

Las za majerzem
Las za Majerzem
Łąka za przełęczą Sańba

Droga przez łąkę skręca w prawo serwując około 20-minutowe męczące wejście po stromym zboczu (Foto 16, 17, 18). Szlak staje się łagodny (Foto 19) w okolicy punktu widokowego w stronę Tatr – nie da się go przegapić, idealne miejsce na chwilę odpoczynku (Foto 20).

Łąka obok wsi Hałuszowa
Wejście za przełęczą Sańba
Wejście za przełęczą Sańba
Łąka niebieski na Trzy Korony
Punkt widokowy na Tatry

Opuszczając punkt widokowy ponownie kontynuujemy trasę ścieżką przez las (Foto 21). Staje się ona nieregularna prowadząc raz w dół, raz w górę (Foto 22, 23). Po 15 minutach dochodzimy do przełęczy Trzy Kopce – w tym miejscu kończy bieg czerwony szlak przechodzący m.in. przez Sromowce Wyżne (Foto 24, 25).

Las Trzy Korony
Las Trzy Korony
Las Trzy Korony
Szlak niebieski i czerwony Trzy Korony
Drogowskaz przystań Flisacka czerwony niebieski

Kolejny 15-minutowy etap wyprawy jest łudząco do siebie podobny – raz las, raz łąka (Foto 26, 27, 28, 29). Można mieć wątpliwości, czy aby na pewno nie kręcimy się w kółko. Końcówka tego 15-minutowego etapu przynosi pewne zmiany – idziemy lasem z dużą ilością błota (Foto 30, 31, 32, 33, 34, 35). Warto zachować czujność, bowiem szlak skręca ostro w lewo (Foto 36). Tuż za zakrętem wchodzimy bardzo stromym wejściem po korzeniach (Foto 37, 38), jednak wspinaczka nie trwa długo (około 5-7 minut), po tym czasie schodzimy w dół (Foto 39).

Łas niebieski na Trzy Korony
Łąka niebieski na Trzy Korony
Las niebieski na Trzy Korony
Łąka niebieski na Trzy Korony
na Trzy Korony niebieski Czorsztyn
na Trzy Korony niebieski Czorsztyn
na Trzy Korony niebieski Czorsztyn
na Trzy Korony niebieski Czorsztyn
na Trzy Korony niebieski Czorsztyn
Zakręt niebieski z Czorsztyna
Zakręt niebieski z Czorsztyna
Korzenie szlak niebieski Czorsztyn
Korzenie szlak niebieski Czorsztyn
Las zejście niebieski szlak z Czorsztyna

Po dłuższej wędrówce w leśnej scenerii wychodzimy na krótką polanę (Foto 40). W tym miejscu polecam spojrzeć w prawo, ponieważ z oddali da się dostrzec turnię z podestem widokowym, która jest celem naszej wędrówki. Z tej perspektywy wydaje się, że szczyt Okrąglicy jest na wyciągnięcie ręki – niestety musimy się trochę pomęczyć zanim ją osiągniemy .

Wyjście na łąkę przed przełęczą Szopka

Powtórnie wchodzimy w las, aby po kilkuset metrach z niego wyjść na niedużą polanę (Foto 41). Krótki spacer odsłoniętym terenem i z powrotem wchodzimy w zalesioną część szlaku (Foto 42, 43). Na szczęście to już ostatnie podrygi monotonii. Przed przełęczą Szopka schodzimy szlakiem ostro w dół (Foto 44), mijamy parę łagodnych zakrętów i możemy chwilę odpocząć na pobliskich ławkach (Foto 45). Warto zebrać energię, ponieważ ostatni odcinek jest najbardziej męczący z całego niebieskiego szlaku prowadzącego z Czorsztyna.

Wyjście na łąkę przed przełęczą Szopka
Las do przełęczy Szopka
Do przełęczy Szopka
Zejście pod przełęczą Szopka
Dojście do przęłęczy Szopka

Przełęcz Szopka – widok ogólny oraz drogowskaz (Foto 46, 47).

Przełęcz Szopka
Drogowskaz przełęcz Szopka

Na przełęczy krzyżują się dwa kolory szlaków – żółty i niebieski. Żółty od strony południowej biegnie ze Sromowców Niżnych, natomiast od strony północnej z Krościenka nad Dunajcem. Od przełęczy Szopka do punktu płatności pod Trzema Koronami jest około 30-45 minut żmudnej wspinaczki. Szlak jest szeroki, w większości kamienisty, gdzieniegdzie są ułożone prowizoryczne schody mające ułatwić marsz. Trasa nie jest regularna, często zakręca w literę „S” (Foto 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56).

Tuż za przełęczą Szopka
Trzy Korony drewniane schody
Trzy Korony niebieski szlak
Trzy Korony niebieski szlak
Trzy Korony niebieski szlak
Trzy Korony niebieski szlak
Trudny odcinek Trzy Korony
Trzy Korony szlak niebieski
Schody na Trzy Korony

Wiata turystyczna sugeruje rychły koniec mordęgi (Foto 57). Mijamy małą polankę ograniczoną niskim ogrodzeniem. Na końcu tej polanki jest ułożony szereg ławek (Foto 58). Skręcając w lewo docieramy do punktu pod Trzema Koronami (Foto 59, 60). Aby wejść na szczyt najwyższej turni trzeba uiścić opłatę (Foto 61). Jeżeli ktoś nie zdobył szczytu, nie ma lęku wysokości ani przestrzeni polecam, widok jest obłędny. Na szczyt prowadzi metalowa rampa wraz z dużą ilością schodów (wchodzimy lewą, schodzimy prawą stroną – foto 62, 63, 64), na szczycie ulokowany jest podest widokowy (Foto 65).

Trzy Korony niebieski wiata turystyczna
Trzy Korony niebieski ławki
Pod Trzema Koronami
Drogowskaz Pod Trzema Koronami
Pod Trzema Koronami punkt płatności
Trzy Korony rampa
Trzy Korony wejście na szczyt
Trzy Korony wejście na podest
Trzy Korony podest widokowy

Spodobały Ci się Trzy Korony?

Ten szczyt możesz również zdobyć szlakiem niebieskim ze Schroniska PTTK „Orlica” (Szczawnica). Sprawdź nasze opracowanie tego szlaku (w przygotowaniu…)

Film 4K (YouTube)

Opis szlaku niebieskiego - Szczawnica

Ten szczyt możesz również zdobyć szlakiem żółtym ze Sromowców Niżnych do przełęczy Szopka, następnie niebieskim na szczyt. Sprawdź nasze opracowanie tego szlaku (w przygotowaniu…)

Film 4K (YouTube)

Opis szlaku żółtego - Sromowce Niżne

Ten szczyt możesz również zdobyć szlakiem żółtym z Krościenka Nad Dunajcem do przełęczy Szopka, następnie niebieskim na szczyt. Sprawdź nasze opracowanie tego szlaku (w przygotowaniu…)

Film 4K (YouTube)

Opis szlaku żółtego - Krościenko Nad Dunajcem