Trzy Korony, Okrąglica - niebieski szlak z Czorsztyna (Pieniny)
Nawigacja: HOME / PASMA GÓRSKIE / PIENINY
Trzy Korony - wybierz materiał
Przygotowaliśmy dokładną relację wideo z tego szlaku, część opisowa doskonale uzupełnia wideo. W części opisowej prezentujemy zdjęcia z przebiegu szlaku, do galerii wrzucamy panoramy, ciekawe miejsca oraz to co nas urzekło podczas wędrówki. Mamy nadzieję, że materiał okaże się pomocny.
Specyfikacja szlaku:
- Czas wejścia - 2:30h (wartość z oznakowania)
- Czas wejścia - 2:45h (wartość z mapy)
- Czas zejścia - 2:12h (wartość z mapy)
- Długość trasy - 7.7km (w jedną stronę)
*Ocenę wydajemy na podstawie własnych odczuć i preferencji. Ocena może być zawyżona lub zaniżona, wszystko zależy od kondycji fizycznej i doświadczenia z górami. Ocena dotyczy sezonu letniego, w sprzyjających warunkach pogodowych. Ocena zmęczenia dotyczy wejścia na szczyt.
Wstęp:
Przyznaję się, nigdy nie byłem w Pieninach. Każde nowe miejsce staram się traktować neutralnie, ale w tym przypadku po prostu się nie da i to na wielki plus. To miejsce jest wyjątkowe, jak z baśni. Pieniński Park Narodowy cieszy oko dzikością, w której nie ma dużej ingerencji człowieka, tylko Ty i natura. Oczywiście szlak już taki cudowny nie jest, ale nie ma co narzekać, tylko zapakować plecak i w drogę.
Parking:
Samochód zaparkowaliśmy w górnej części ulicy Zamkowej, parking jest duży i darmowy, ale w wolne dni szybko się zapełnia. Można jeszcze pojeździć po okolicznych uliczkach, tam również turyści pozostawiają swoje samochody.
Opinia o szlaku:
Szlak niebieski z Czorsztyna przebiega przez Halę Majerz. Proponujemy z tego miejsca rozpocząć wędrówkę. Hala jest długa, ale pozwala od pierwszych chwil poczuć magię tego miejsca. Pagórkowate, zielone łąki, krowy, owieczki, pies pasterski i niesamowite panoramy na okolicę i szczyty Tatr, nie zrobić sobie tutaj biwaku lub pauzy to jak wyrzucić kupon z sześcioma prawidłowo skreślonymi liczbami w losowaniu Lotto. I ta cudowna cisza przerywana dzwonieniem dzwonków owiec i muczeniem krów. Ja w tym miejscu zakochałem się momentalnie. Polecamy również bacówkę, jest ona tuż za bramą Pienińskiego Parku Narodowego. Bacówka oferuje pyszne sery, a jak dobrze zagadamy z bacą o odpowiedniej porze to i świeże mleko. Baca specyficzny, mało rozmowny, a kiedy już odpowie to wydaje się jakby zużył na tę odpowiedź całą energię. Widząc ogień i ruszt zapytaliśmy, czy możemy prosić o oscypki z grilla, na co baca odparł: „Musicie se zrobić sami, bo jo ni mom casu” i poszedł. Bardziej rozmowny był jego kolega, który opowiedział nam trochę o tym miejscu i ponarzekał na sezon, w którym turystów jest od groma i tworzą zatory na szczyt Trzech Koron. Dobrze, że jest już po sezonie.
Jak oceniamy dalszy szlak? Przechodząc przez ruchliwą ulicę (brak jakiegokolwiek przejścia dla pieszych) wchodzimy w leśną scenerię. Niestety od tego momentu zaczynają się wyłaniać minusy, które dostrzegam, tj. nieregularność trasy (wchodzimy stromym zboczem, wkładamy mnóstwo wysiłku i zaraz schodzimy w dół, żeby po chwili znów przerabiać ten sam scenariusz). Wracając tym samym szlakiem to tak jakbyśmy dwa razy zdobywali szczyt Trzech Koron, dodatkowo zmęczenie podkreśla monotonię. Kolejny minus to podobny do siebie krajobraz, trochę lasu, trochę łąk i tak w kółko aż do przełęczy Szopka, która wprowadza diametralne zmiany. Te zmiany to wyczerpujący odcinek pod górę (nie ma taryfy ulgowej), ale z pewnością zrobiło się ciekawiej i aż do szczytu słowo „ciekawiej” ciągle rośnie w siłę.
Na przełęczy Szopka wbiegłem z moją kamerą i dość dużym gimbalem, co zwróciło uwagę młodzieży siedzącej na ławce i usłyszałem dość zabawny zwrot: „Ty, patrz, Gonciarz leci”.
Trudny odcinek wieńczy wiata turystyczna oraz nieco wyżej w szeregu ułożone ławki. Jeszcze tylko parę kroków i najwyższa turnia zdobyta. Wejście na Okrąglicę jest płatne, prowadzą na nią metalowe kładki oraz schody, które odradzam osobom z lękiem wysokości czy przestrzeni. Kładki są z prześwitem i widzimy pod nogami strome zbocze góry. Na samej górze czeka ciasny, lekko skrzypiący podest z poręczami, z którego rozpościera się piękny widok (podobno podest mieści 30 osób, ale trudno w to uwierzyć). Zarówno wejście na szczyt jak i zejście jest odseparowane od siebie tak, aby turyści się nie zadeptali – nie wyobrażam sobie co tutaj się dzieje w pełnym sezonie.
Szlak niebieski z Czorsztyna uważam za średnio trudny, dość męczący – szczególnie dwa miejsca mogą przyprawić o szybszy puls. Pierwsze to odsłonięte wejście niedaleko przełęczy Sańba, a drugi odcinek od przełęczy Szopka na szczyt.
Dość długie postoje oraz opracowywanie szlaku w formie wideo i zdjęciowej spowodowało powrót o zachodzie słońca – bursztynowy kolor Tatr i piękny widok na jezioro Czorsztyńskie wynagrodziło wszelkie trudy oraz dołożyło kropkę nad „i” dzisiejszego wypadu.
Przebieg:
Wejście na najwyższą turnię Trzech Koron rozpoczynamy z Czorsztyna przy ulicy Zamkowej, tuż obok popularnego zajazdu. W jego pobliżu znajdują się oznakowania szlaku niebieskiego, którego dotyczy opracowanie (Foto 1, 2). W bliskim sąsiedztwie rozpoczyna swój bieg zielony szlak do ruin zamku w Czorsztynie. Darmowy duży parking znajduje się w północnej części ulicy Zamkowej.







































Po dłuższej wędrówce w leśnej scenerii wychodzimy na krótką polanę (Foto 40). W tym miejscu polecam spojrzeć w prawo, ponieważ z oddali da się dostrzec turnię z podestem widokowym, która jest celem naszej wędrówki. Z tej perspektywy wydaje się, że szczyt Okrąglicy jest na wyciągnięcie ręki – niestety musimy się trochę pomęczyć zanim ją osiągniemy .


























Spodobały Ci się Trzy Korony?
Ten szczyt możesz również zdobyć szlakiem niebieskim ze Schroniska PTTK „Orlica” (Szczawnica). Sprawdź nasze opracowanie tego szlaku (w przygotowaniu…)
Film 4K (YouTube)
Opis szlaku niebieskiego - Szczawnica
Ten szczyt możesz również zdobyć szlakiem żółtym ze Sromowców Niżnych do przełęczy Szopka, następnie niebieskim na szczyt. Sprawdź nasze opracowanie tego szlaku (w przygotowaniu…)
Film 4K (YouTube)
Opis szlaku żółtego - Sromowce Niżne
Ten szczyt możesz również zdobyć szlakiem żółtym z Krościenka Nad Dunajcem do przełęczy Szopka, następnie niebieskim na szczyt. Sprawdź nasze opracowanie tego szlaku (w przygotowaniu…)