Kiczera, czerwony szlak - Z góry Żar, Beskid Mały

Kiczera - wybierz materiał

Wejście na szczyt opracowaliśmy w formie wideo jak i opisowej z bogatą paletą zdjęć (opis poniżej). Na blogu prezentujemy luźne uwagi i ciekawostki nt. danego szczytu/szlaku

Specyfikacja szlaku:

Trudność szlaku*:
Łatwa
Zmęczenie*:
Niskie

*Ocenę wydajemy na podstawie własnych odczuć i preferencji. Ocena może być zawyżona lub zaniżona, wszystko zależy od kondycji fizycznej i doświadczenia z górami. Ocena dotyczy sezonu letniego, w sprzyjających warunkach pogodowych. Ocena zmęczenia dotyczy wejścia na szczyt.

Wstęp

Góra Żar jest świetnym miejscem wypadowym oferując mnogość rozrywek i niezapomniane widoki, ale też bardzo zatłoczonym. Jeżeli chcemy zakosztować chwili spokoju i nie przedzierać się przez tłumy turystów warto zdobyć szczyt w niedalekim sąsiedztwie – Kiczerę. Szczyt Kiczery jest dobrze widoczny z okolic zbiornika wodnego, nie spotkaliśmy tu nigdy tłumów a odsłonięte okolice szczytu sprawiają, że mamy świetną panoramą na Żar oraz trochę miejsca do podziwiania krajobrazu z pozycji na leniucha.

Do szczytu Kiczery z Żaru prowadzi czerwony szlak. Krótki, łatwy i przyjemny. Na trasie spotkamy kilka wzniesień (końcowy jest najdłuższy), ale są one niewielkie i nikomu nie powinny sprawić problemów. Na szczycie Kiczery dostępna jest solidna wiata turystyczna obok, której znalazło się miejsce na ognisko i dość pokaźny teren na rozbicie namiotu. Jeżeli planujecie nocleg w górach to miejsce wydaje się idealne.

Przebieg szlaku

Drogowskazy kierunkowe dostępne są na maszcie telekomunikacyjnym (D)

Wejście na Kiczerę rozpoczynamy ze szczytu Góry Żar – stojąc na środku, twarzą do zbiornika szczegóły na zdjęciu (1). Udajemy się w stronę asfaltowej drogi, za rogiem budynku skręcamy w prawo (2) i idziemy w dół asfaltem (3). Mijamy parking po prawej. Tuż przed ostrym zakrętem kierujemy się na wprost szutrową drogą w kierunku bramy wjazdowej (4).

Będąc przed bramą (nie przeskakujemy jej ani nie czekamy, aż ktoś otworzy) kierujemy się w prawo wydeptaną ścieżką wzdłuż ogrodzenia zbiornika (5) (u dołu tego nasypu powinniśmy dostrzec dojazdową drogę na szczyt Żaru – każdy kto ma ochotę może iść asfaltem, który trochę dalej przez chwile łączy się z czerwonym szlakiem). W miejscu, w którym ogrodzenie się kończy wspinamy się pod nieznaczną górkę (6), na jej szczycie dostępny jest szeroki plac (często wykorzystywany jako parking).

Po lewej stronie dostrzegamy farmę paneli fotowoltaicznych po prawej drogę asfaltową, którą kontynuujemy (7). Droga dołącza do głównej drogi asfaltowej, na niej stawiamy tylko kilka kroków ponieważ szlak czerwony zakręca w lewo (8).

Krajobraz definitywnie się zmienia, wchodzimy w teren leśny, usypaną z kamieni szeroką drogą idziemy prosto (9, 10), po chwili skręcamy ponownie w lewo (11).

Wchodzimy nieznacznym wzniesieniem (12, 13), które wypłaszcza się wraz z zakrętem w prawo (14). Po drodze mijamy zadbaną kapliczkę oraz charakterystyczne drzewo z wielkim otworem. Na tym etapie szlaku zazwyczaj stoi woda, wchodzimy na ten szczyt po raz trzeci i za każdym wypadem w tym miejscu omijamy dość pokaźnych rozmiarów kałuże, ale bez obaw nie potrzebujemy stroju nurka, wystarczy trochę sprytu i możemy iść dalej.

Szlak przez dłuższą chwile prowadzi na wprost (15, 16), przerzedzony drzewostan odsłania ładne widoki w stronę Porąbki. Ostatnie podejście pod szczytem jest pod górę (17), odcinek jest krótki – warto w tym miejscu obrócić się bowiem za naszymi plecami kotłuje się piękna sceneria z głównym bohaterem w tle. Koło ławostołu skręcamy w lewo wchodząc w las (18, 19). Kilka kroków do góry, mijamy wiatę turystyczną (20) i po prawej stronie na drzewie dostrzegamy tabliczkę z napisem Kiczera (21).

Kontynuacja wędrówki?

Przeczytaj FAQ, aby wiedzieć jakimi wytycznymi kierujemy się podczas tworzenia materiałów ze szlaków między szczytami:

Kiczera – Przełęcz Kocierska , czerwony szlak.
Sprawdź nasze opracowanie (w przygotowaniu…)

Film 4K (YouTube)

Opis szlaku czerwonego

Zdobądź Kiczerę innym szlakiem

Żółty szlak z Porąbki.
(w przygotowaniu…).

Film 4K (YouTube)

Opis szlaku Żółtego

Żółty szlak z Raztoki.
(w przygotowaniu…).

Film 4K (YouTube)

Opis szlaku żółtego